Zdrowie i Uroda

Buty do biegania męskie

Buty do biegania męskie są jednymi z najważniejszych elementów podczas uprawiania biegania na różnorodne dystanse. Sportowcy bardzo często zapominają o regularnej wymianie obuwia, a amatorzy często nie wiedzą jak dopasować odpowiednie buty do biegania męskie. Mogą z tego wynikać problemy zdrowotne takie jak skręcenia kostek czy bolesne odbicia negatywnie odbijające się na osteopatyczne problemy.

 

Buty do biegania męskie, a rodzaj stopy biegacza

 

Buty do biegania męskie powinny być dobrze dostosowane do stopy biegacza. Przede wszystkim aby dobrać odpowiednie obuwie biegowe należy dowiedzieć się jaki rodzaj stopy się posiada. Rozróżniamy:

-Klasyczne podbicie; stopa podczas stawiania kroku na ziemie zostawia ślad dokładnie na jego środku. Jest to najprostszy typ stopy, który jest najmniej kontuzjogenny. Mówi się tutaj o właściwej pronacji. Osoby posiadające taki przypadek mogą decydować się na praktycznie każdy rodzaj butów.

 

-Wysokie podbicie; w tej sytuacji mówi się, że stopa nie wykazuje odpowiedniej pronacji do środka lecz ,,ucieka” do prawej (czyli części zewnętrznej pięty). Oznacza to, że zewnętrzna strona stopy jest bardziej narażona na uszkodzenia, a osoba często ma kłopoty z prawidłowym utrzymaniem równowagi ciała. W takim wypadku buty do biegania męskie powinny mieć dobrą amortyzację z zastosowaniem systemów technologicznych – odradza się tutaj wybór lekkich butów z pianek.

 

-Niskie podbicie; oznacza to, że stopa lekko ,,ucieka” do wewnątrz sprawiając, że pronacja jest zbyt duża. Chodzi tutaj o to, że większa powierzchnia styku stopy z podłożem występuje po wewnętrznej stronie pięty. Tutaj również obuwie stabilizujące z dobrą amortyzacją będzie najpewniejszym wyjściem chroniącym przed kontuzjami i innymi problemami.

 

Dobór rozmiaru obuwia sportowego

 

Buty do biegania męskie powinny być maksymalnie 0,5cm większe od długości własnej stopy. Zapewnia to dobrą kontrolę i ustabilizowanie stopy w bucie przy jednoczesnej ochronie przed obijaniem palców o materiał. W przypadku zbyt małego obuwia często będą pojawiać się bolesne obtarcia czy bąble.