Projektowanie łazienki – estetyka i ergonomia

Łazienka jest to jeden z najważniejszych pomieszczeń w domu. Pomieszczenie to wymaga zadbania o każdy szczegół. Przy projektowaniu nowoczesnej łazienki należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, takich jak estetyka czy ergonomia.

DOBÓR CERAMIKI ŁAZIENKOWEJ – JAKOŚĆ, ELEGANCJA I ERGONOMIA

Ceramika łazienkowa to najważniejszy element wystroju łazienki. Właściwy dobór i zestawienie ceramiki oraz mebli w łazience zagwarantuje spójność i harmonię wnętrza. Równie ważna co względy estetyczne jest ergonomia. Dlatego też warto postawić na produkty sprawdzonych firm i dobrej jakości materiały. Przykładowo, nie warto zakupywać elementów ceramiki łazienkowej z kiepskiej jakości porowatych materiałów. Tego typu materiały chłoną wilgoć jak gąbka, co powoduje rozwój pleśni. Gdy pleśń na dobre zadomowi się w łazience, bardzo ciężko jest się jej pozbyć. Dlatego też najlepiej zapobiegać jej rozwojowi w najwcześniejszym etapie.

MONTOWANIE CERAMIKI – ZATRUDNIJ SPECJALISTĘ!

Aby prawidłowo podłączyć elementy ceramiki łazienkowej, potrzeba kwalifikacji hydraulika. Nie warto próbować oszczędzać i podłączać elementy samemu. Specjalista zamontuje i podłączy wszystko w taki sposób, że będzie działało bezawaryjnie.

KAFELKI – BIAŁE CZY KOLOROWE?

Następnym ważnym elementem wystroju łazienki są kafelki. W sklepach znajdziemy przeogromny wybór kafelków – od małych, mozaikowych, po duże, klasyczne kwadraty. Oczywiście, trzeba kierować się własnym gustem, jednakże warto również posłuchać kilku praktycznych rad. W małych łazienkach należy unikać ciemnych kolorów, które pomniejszą i przytłoczą optycznie wnętrze. Warto natomiast powiesić więcej luster. Ciekawym trikiem jest powieszenie dwóch luster naprzeciwko siebie, co daje efekt tunelu. W małej łazience elementy ceramiki łazienkowej będą wyglądały najlepiej w klasycznie białym kolorze.

DUŻA ŁAZIENKA – ZASTOSUJ JASKRAWE KOLORY!

W dużych łazienkach można nieco zaszaleć z kolorami. Warto postawić na kolorowe akcenty. Taki detal jak kilka barwnych kafelków na białym tle lub kolorowe dywaniki łazienkowe ożywią wnętrze. Również jaskrawe elementy ceramiki łazienkowej są ciekawym rozwiązaniem dla bardziej odważnych osób. Nikt nie odmówi oryginalności żółtej umywalce czy niebieskiemu sedesowi.

DOBRA WENTYLACJA

Częstym problemem w łazienkach jest wentylacja. Wysoka wilgotność sprawia, że to pomieszczenie jest szczególnie zagrożone rozwojem szkodliwej dla zdrowia pleśni. Zakupienie dobrej jakości wentylatora powinno chociaż w pewnym stopniu wyeliminować to zagrożenie. Dobór wentylatora może być niemal tak skomplikowany jak dobór ceramiki łazienkowej. Przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą. Na rynku dostępne są wentylatory o różnych średnicach i wydajności. Spotkać można również wentylatory z wbudowanymi przydatnymi funkcjami, takimi jak na przykład czujnik wilgoci.

Related Posts