Wielokrotnie już w ciągu ostatnich kilku czy kilkunastu lat, różne opcje polityczne starały się przeforsować w Polsce wdrożenie do przepisów Kodeksu drogowego obowiązkowej wymiany opon w samochodzie, zgodnie z sezonem. Jednak jak dotychczas się to nie udało. W niektórych państwach europejskich istnieje jednak taka konieczność.

Bezpieczeństwo na drogach tylko z wymienionymi oponami

Kierowcy samochodów osobowych czy ciężarowych mają w większości przypadków świadomość, że wymiana opon na przełomie jesień i zima oraz zima i wiosna wpływa dodatnie na poziom bezpieczeństwa na drogach. Opony zimowe zapewnią właściwą trakcję na trasach mokrych, pełnych śniegu i błota pośniegowego, dzięki odpowiedniej konstrukcji bieżnika. Ważne jest też i to, że opony te nie twardnieją w niższych temperaturach i pozwalają na zachowanie przyczepności do drogi, dając jak najkrótszą drogę hamowania.

Opony letnie posiadają rowki, odprowadzające wodę z mokrej nawierzchni na boki i chroniące przed zjawiskiem aquaplaningu. Są odpowiednio twarde, dobrze trzymają się drogi i zapewniają bezpieczeństwo, o ile użytkuje się je w sezonie letnim, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Zalecenia dotyczące wymiany opon

Eksperci z warsztatów wulkanizacyjnych i producenci opon samochodowych zalecają, aby dokonywać ich wymiany zgodnie ze zmianą sezonu. Zimowe ogumienie powinno być montowane w pojeździe wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada do poziomu 7 stopni Celsjusza na plusie i utrzymuje się przez co najmniej kilka dni. Jeśli zaś jest wyższa, powinniśmy wykorzystywać ogumienie letnie. Cena wymiany opon zwykle nie jest wysoka – około 60-100 zł za komplet opon na felgach stalowych czy aluminiowych. Najlepiej z takich usług korzystać w certyfikowanych serwisach, które udzielają na nie gwarancji. Montaż opon musi być przeprowadzony prawidłowo, aby nie wpłyną ujemnie na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Stacje wymiany muszą być wyposażone w nowoczesne narzędzia i urządzenia diagnostyczne, które pozwolą efektywnie wykonać w większości samochodów wymiany opon. Specjaliści oceniają przy tym, czy dostarczony przez klienta komplet ogumienia jest dobry, zgodny z zaleceniami producenta i czy bieżnik opon nie jest zanadto starty. Dobrze by było, aby przy okazji wymiany opon dokonać oceny i ustawienia geometrii kół, w szczególności ich zbieżności.

Gdzie wymiana jest obowiązkowa?

Wymiana opon w Polsce nie jest obowiązkowa, choć należy zapewnić wyposażenie samochodu w opony dostosowane do warunków panujących na drodze. Bieżnik opon, niezależnie od ich typu powinien wynosić minimum 1,6 mm, choć zalecane jest, aby wynosił on 3-4 mm.
Za granicą obowiązek wymiany opon letnich na zimowe obowiązuje w Austrii, Chorwacji, Czechach, Luksemburgu, Niemczech i na Słowacji, kiedy na drodze pojawiają się typowo zimowe warunki, zwykle od listopada do kwietnia. Bezwzględny obowiązek sezonowego stosowania opon zimowych dla mieszkańców i turystów dotyczy takich krajów jak Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Słowenia, Szwecja czy Rumunia.

Related Posts