Piekarnik z pyrolizą. Na czym polega jego działanie?

Gotowanie to dla wielu osób pasja i prawdziwa przyjemność. Sprzątanie po przygotowaniu posiłków już niekoniecznie. Tego procesu nie da się uniknąć, można go jednak znacznie ułatwić. Pyroliza w piekarnikach to funkcjonalność, która ułatwia obsługę, efektywność działania oraz konserwację urządzenia.

Co to jest pyroliza?

Czyszczenie pyrolityczne (nazywane niekiedy pirolitycznym) to nowa technologia, która sprawia, że sprzątanie piekarnika przestaje być problemem. Funkcja samoczyszcząca polega na rozgrzaniu urządzenia do bardzo wysokiej temperatury, sięgającej nawet 500 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze zanieczyszczenia, a zwłaszcza tłuszcz, roztapia się i zamienia w popiół. Po zakończeniu procesu i ostudzeniu piekarnika, wystarczy usunąć pozostałości spalania i przetrzeć wnętrze piekarnika. System ten czyści nawet trudno dostępne miejsca, dzięki czemu urządzenie wygląda jak nowe.

Plusy

– Urządzenie z pyrolizą nie tylko jest bardziej higieniczne, ale także doskonale prezentuje się w kuchni.

– Zachęca do eksperymentów gastronomicznych, ponieważ korzystanie z piekarnika nie wiąże się z szorowaniem szyb i ścian wewnątrz urządzenia po każdorazowym korzystaniu z pieca.

– Pyroliza nie wymaga używania chemicznych detergentów.

– Piekarniki z pyrolizą mają odpowiednie zabezpieczenia, często w postaci poczwórnych szyb – podczas czyszczenia drzwiczki są co prawda bardziej gorące niż przy zwykłym pieczeniu, ale nie stanowią zagrożenia pożarowego. Drzwi piekarnika nie da się w tym czasie otworzyć, dopóki temperatura nie spadnie poniżej 300 stopni Celsjusza.

– Sprzęt AGD posiada także specjalne blokady, które uniemożliwiają przypadkowe włączenie tego programu.

– Funkcja oszczędza twój czas, siłę oraz koszty środków czyszczących.

Minusy?

Niektórzy uważają, że sprzęt AGD z pyrolizą generuje znaczne koszty – niesłusznie. Rachunek za prąd nie powiększy się znacznie – koszt jednego czyszczenia to około 3 zł, jak podają producenci dobrej jakości sprzętu. Generalne czyszczenie wystarczy przeprowadzić raz, dwa razy w miesiącu, aby piekarnik wyglądał jak nowy.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem piekarnika z pyrolizą?

Należy pamiętać, aby piekarnik przed czyszczeniem być całkowicie pusty. Nie mogą znajdować się w nim drabinki i blachy, ponieważ mogą się w trakcie procesu odkształcić lub odbarwić, a na prowadnicach może pojawić się nalot. Planując kupno piekarnika z pyrolizą, umiejętnie rozplanuj wnętrze kuchni – piekarnik nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki.

Nowoczesne urządzenia, które posiadają tę funkcję możesz znaleźć, na przykład na w dziale sprzęt agd nokaut.pl.

 

 

Related Posts