Palmy mrozoodporne – klimat lata w środku zimy

Marzy Ci się prawdziwa palma? Kup jedną z mrozoodpornych odmian i ciesz się rajskim widokiem przez długie lata! Te niepozorne drzewka potrafią odmienić nawet najnudniejsze wnętrze w prawdziwie egzotyczną oazę, której nie chce się opuszczać. Poznaj popularne gatunki palm i stwórz sobie w domu lub na ogrodzie niewielki, prywatny raj!

Na czym polega fenomen palm?

Palmy to łakomy kąsek dla wszystkich spragnionych tropikalnych podróży. Nadają otoczeniu egzotycznego charakteru, są miłym dla oka elementem, wyróżniającym się na tle lokalnego krajobrazu i co najważniejsze wprawiają w pozytywny nastrój. Drzewka przywodzą na myśl wakacje, które z kolei kojarzą się z reguły z czasem relaksu i radości. Leniwe popijanie drinków w cieniu palmy – to jest to! Nic więc dziwnego, że rośliny te są tak często wybierane przez klientów w Polsce.

Popularne gatunki palm mrozoodpornych

Palmy różnią się od siebie pod wieloma względami, zaczynając od walorów wizualnych takich jak: kolor i budowa liści, na stopniu mrozoodporności kończąc. Niestety nie każdy gatunek nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Oto kilka odmian, które dobrze znoszą panujące zimą w Polsce niskie temperatury.

Washingtonia Robusta

Palma niezwykle efektowna i dość wytrzymała. Niestraszne jej bowiem niskie temperatury do -3 stopni. W Polsce najlepiej sprawdzi się więc jako roślina wewnętrzna, zdobiąca swymi pięknymi liśćmi równie piękne wnętrza domów czy biur. Dobrze nasłonecznione miejsce pozwoli jej szybciej rosnąć.

Trachycarpus Fortunei

Jako jedna z niewielu potrafi przezimować w naszym klimacie na dworze. Krótkotrwały mróz nawet do -18 stopni znosi z godnością. W okresie przewlekłego chłodu warto zabezpieczyć ją włókniną i kablem grzewczym. Charakterystyczne liście Trachycarpus Fortunei przyjemnie dla ucha trzepoczą na wietrze przywodząc wspomnienia upalnych dni.

Phoenix Canariensis

To taka klasyczna palma, pierwsza jaka przychodzi na myśl, gdy ktoś wspomina o tych tropikalnych drzewach. Phoenix Canariensis to żywa wizytówka Wysp Kanaryjskich. Szczególnie spektakularnie prezentuje się z wykształconym już pniem. Bez zabezpieczenia wytrzyma temperatury do -5 stopni Celsjusza.

Areca – Chrysalidocarpus Lutescens

Dość nieoczywista pozycja na tej liście, choć równie imponująca, co poprzedniczki. Areca należy do rodziny palmowatych. Ma piękne, rozłożyste, zielone liście i jest łatwa w utrzymaniu. Nie ma dużych wymagań, świetnie sprawdza się jako roślina doniczkowa. Oczyszcza powietrze w pomieszczeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Related Posts