Najpopularniejsze rodzaje gruntów inwestycyjnych

Zarówno duże firmy deweloperskie jak i prywatni inwestorzy kupują grunty inwestycyjne, aby w przyszłości czerpać z nich zyski. Są to grunty, które kupuje się po to, aby postawić tam mające przynosić zyski budynki takie jak na przykład bloki mieszkalne, galerie handlowe, czy tez hotele.

Grunty pod bloki mieszkalne

Obecnie, najwięcej gruntów kupowanych jest pod budowę nowych mieszkań. Wynika to z tego, ze popyt na nowe mieszkania w ostatnich latach jest niezwykle wysoki. Wynika to przede wszystkim z tego, że obecnie młodzi ludzie, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie, wolą nabyć nowy, nieużywany lokal w nowo powstającym budynku, zamiast używanego mieszkania.

Niewątpliwie, nie trudno to zrozumieć. Ceny na rynku wtórnym i pierwotnym są porównywalne. Nowe mieszkania natomiast nie zaskakują lokatorów żadnymi ukrytymi zniszczeniami, których wiele jest w używanych mieszkaniach. Wydaje się więc, że ludzie często stwierdzają, iż różnica w cenie nie jest na tyle duża, aby rezygnować z zakupu nowego mieszkania.

Obiekty wielkopowierzchniowe

Na gruntach inwestycyjnych oprócz mieszkań bardzo często powstają także duże obiekty, takie jak galerie handlowe czy też supermarkety. Jest to druga pod względem popularności inwestycja na gruntach inwestycyjnych zaraz po mieszkaniach. Rosnąca liczba centrów handlowych jak i supermarketów jest zresztą zauważalna gołym okiem.

Obecnie, w przeciwieństwie do tego co miało miejsce kilkanaście, a nawet jeszcze kilak lat temu, nawet w niewielkich miejscowościach powstają galerie handlowe. Zdaje się, że wynika to z coraz bardziej konsumpcyjnego stylu życia Polaków oraz z chęci posiadania wygody robienia zakupów w swojej miejscowości. Polacy robią zakupy bardzo często i nie chcą jeździć do sklepów zlokalizowanych poza ich miejscem zamieszkania.

Ceny gruntów inwestycyjnych

Jeśli chodzi o Warszawę, najdroższe według wszelkich wyliczeń są grunty inwestycyjne kupowane pod budowę obiektów wielkopowierzchniowych. Jednakże, rozbieżność cen za grunty w różnych częściach miasta jest bardzo duża. Ponadto, grunty inwestycyjne pod mieszkania są niewiele tańsze.

W innych dużych miastach w Polsce różnice w cenach gruntów inwestycyjnych są zdecydowanie większe. Grunty, na których stawia się galerie handlowe i supermarkety są tam o wiele droższe. Wydaje się, iż wynika to z tego, że w miastach tych jest duże zapotrzebowanie na tego typu obiekty. W stolicy natomiast jest już wystarczająco dużo obiektów wielkopowierzchniowych.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest

Related Posts