Warszawa jako stolica Polski jest miastem dynamicznie się rozbudowującym, nie tylko ze względu na poszerzanie granic miasta. Do wzrostu liczby firm, które działają na lokalnym rynku, przykładają się również grunty inwestycyjne, coraz częściej sprzedawane przez samo miasto oraz różne firmy państwowe.

Dynamiczny rozwój dzielnic dzięki sprzedaży gruntów


W niektórych dzielnicach Warszawy do rozwoju przyczynia się budowa metra oraz przebudowa miejskich ulic, które zmniejszają natężenie ruchu. Jednak dobra infrastruktura to niejedyny powód, dla którego w ciągu kilku najbliższych lat dynamicznie się będzie rozbudowywać Praga Północ, Targówek czy Wola.

To właśnie w tych dzielnicach wyprzedawane są także grunty inwestycyjne, umożliwiające rozbudowę dzielnic w zakresie mieszkaniowym i usługowym. Takie grunty oferowane są przez przewoźnika kolejowego, część z nich należy do miasta, a uprzednio należały do firm, które prowadziły działalność na terenie dzielnic jeszcze kilka lat temu.

Przeznaczenie gruntów inwestycyjnych


Najczęściej w miastach grunty inwestycyjne wykorzystuje się pod zabudowę mieszkalną. Na terenach pofabrycznych czy należących do kolei powstają kolejne osiedla mieszkaniowe, które muszą mieć zapewniony dogodny dojazd do kluczowych miejsc w dzielnicach. Zatem zakup gruntów inwestycyjnych pod zabudowę oznacza konieczność dodatkowego zainwestowania w media oraz w zbudowanie dróg dojazdowych dla mieszkańców osiedla.

Dużo rzadziej grunty wykorzystuje się pod zabudowę komercyjną. W tym celu najczęściej kupowane są działki z istniejącymi na nich budynkami, najczęściej hotelami czy budynkami biurowymi, które wybudowano kilkanaście lat temu. Wyburzenie takiego budynku oraz zbudowanie nowego, zgodnie z obecnymi standardami obowiązującymi w budownictwie komercyjnym, jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż inwestowanie w przebudowę lub remont budynków z dużej płyty.

Wyburzanie jako standard budowlany


Na zakup gruntów z zabudową oraz jej wyburzenie i późniejszą zabudowę decydują się głównie firmy, które jedynie w ten sposób mogą pozyskać grunty pod zabudowę w popularnych lokalizacjach.

Na miejscu wyburzanych obiektów powstają najczęściej dużo wyższe budynki, zmienia się również sposób budowania, co umożliwia lepsze dopasowanie budynku pod względem architektonicznym do istniejącej zabudowy.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zakup działki z budynkiem i jego wyburzenie, a następnie wybudowanie jeszcze wyższego i bardziej nowoczesnego budynku będzie standardem budowlanym. Ze względu na małą liczbę gruntów w dobrej lokalizacji może to być jednak jedyne rozwiązanie problemu z gruntami.

Artykuł powstał we wspłpracy z GTB Metropolis

Related Posts