W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się urządzenia do pomiaru siły. Takie urządzenie nazywa się dynamometr, czyli inaczej siłomierz.

Zastosowanie pomiaru siły

W jednostkach siły wyrażona jest skala, dlatego powinna być ona jasna dla wszystkich. Jednostką siły jest N, czyli Newton. Warto zwrócić uwagę na fakt, że inne jednostki siły oraz masy mogą być przedstawiane w starszych modelach siłomierzy. Oczywiście może się to także zdarzyć w nowoczesnym dynamometrze, ale jest to raczej bardzo rzadkie zjawisko. Prawidłowy pomiar ciężko jest wykonać, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, ani wiedzy i doświadczeniach. Niektóre branże, a zwłaszcza przemysł ciężko jest sobie dziś wyobrazić bez urządzeń, które kontrolują masę detalu. Kluczowym elementem takiego urządzenia jest tensometr, czyli inaczej czujnik siły. Warto dodać, że w laboratoriach badawczych także jest wykorzystywany pomiar siły.

Rodzaje czujników

Najczęściej stosuje się czujniki oporowe, ponieważ cechują się dużą odpornością na drgania i wstrząsy, a do tego są niezwykle dokładne i czułe. Są wytrzymałe, więc mogą spokojnie pracować w ciężkich warunkach i przy wysokiej temperaturze. Dosyć często spotyka się czujniki w postaci foliowego tensometru, który przymocowany jest z reguły bezpośrednio do obudowy. W ten sposób można mierzyć również bardzo duże siły, które wyrażone są w setkach lub tysiącach Niutonów. W sprzedaży dostępne są czujniki z wbudowaną elektroniką, a także czujniki bez elektroniki wbudowanej. Główna część siłomierza to oczywiście sprężyna, która czasami może się rozerwać.

Budowa siłomierza

Systematycznie się wydłuża pod wpływem sił, które na nią działają. Obok sprężyny zlokalizowana jest też podziałka. Tak naprawdę w wielu dziedzinach życia wykorzystywane są siłomierze. Znalazły zastosowanie w technice, antropometrii, geodezji oraz gospodarstwie domowym. Sprężynowy korpus jest cechą charakterystyczną czujników siły. W procesie produkcji wykorzystuje się stal nierdzewną lub aluminium. Lepiej sprawdza się jednak stal nierdzewna, ponieważ jest bardzo wytrzymała, a do tego odporna na korozję. W celu otrzymania wiarygodnych wyników najlepiej jest kilka razy powtórzyć pomiar siły. Bezpośrednio do korpusu przyklejone są tensometry, czyli elementy pomiarowe. Warto dodać, że na korpusie sprężyny trzyma się przeważnie cztery tensometry. Wszystkie połączone razem stanowią mostek elektryczny. Najlepszym rozwiązaniem są tensometry o szerokim zakresie pomiarowym.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Optyczne czujniki ramkowe.

Related Posts