O tym, że zawód informatyka będzie przynosił dochody i szansę na szybkie zatrudnienie mówiono już od kilku lat. Być może dlatego wielu młodych ludzi hurtem rzuciło się na uczelnie wyższe, na których kształcili się właśnie w tej profesji.
Dzisiaj zawód informatyka jest najwyżej punktowanym w różnego rodzaju rankingach, zwłaszcza tych, które biorą pod uwagę wysokość zarobków. Tym samym nic dziwnego, że i o innych aspektach ich pracy powstaje wiele mitów, które z prawdą mają niewiele wspólnego.
Kto może zostać informatykiem, a kto niekoniecznie? Ile zarabia informatyk? Czy zwykle pracuje na umowę o pracę czy raczej zatrudnia się na elastycznych warunkach?
Informatyk a zatrudnienie
Większość informatyków zatrudnia się w dużych firmach o potencjale międzynarodowym. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Informatyk to także typowy freelancer, z powodzeniem może być także pracownikiem współpracującym z daną firmą na zasadzie kontraktu. W tym przypadku najczęściej prowadzi własną działalność i rozlicza się za pomocą faktury.
Informatycy na pewno nie mają problemu z odnalezieniem miejsca pracy. Liczba ogłoszeń o pracę jest ogromna. Prawdopodobnie każdy, kto szuka pracy szybko odnajdzie swoje wymarzone miejsce zatrudnienia.
Ile zarabiają informatycy
Zawód informatyka pozwala na uzyskiwanie bardzo wysokich dochodów. Zwykle sięgają one nawet kilka tys. zł od 3. do 5. na samym starcie. Oczywiście wszystko zależy od danego miejsca zatrudnienia. Wyższe zarobki w branży umożliwiają posiadane szkolenia np. kursy html oraz znajomość języków obcych. Pamiętajmy bowiem, że firmy informatyczne najczęściej współpracują z zagranicznymi kontrahentami, dla których rozmowy telefoniczne oraz korespondencja mailingowa w języku angielskim to normalność.
Wykształcenie czy umiejętności praktyczne?
Informatycy to osoby, które biegle posługują się znajomością języka CSS itp. Oczywiście jak to bywa w każdym zawodzie i tutaj przyda się przynajmniej podstawowe wykształcenie z zakresu wiedzy informatycznej: programowanie, języki php. Jednocześnie warto pamiętać, że w tej profesji równie ważne jak wykształcenie są umiejętności praktyczne. Dobry praktyk może znaleźć znacznie szybciej idealne zatrudnienie aniżeli teoretyk, który z praktyką nie ma nic wspólnego.
Czy informatyk to zawód przyszłości?
Na pewno tak. Wiemy o tym już od kilku lat. Tym chętniej młodzi ludzie zamiast kierowania się na uczelnie wyższe nauczające w humanistycznych kierunkach udają się na bardziej ścisłe informatyczne, uczące analitycznego myślenia.
Informatyk to bezpieczny zawód. W tym przypadku nie musimy martwić się o brak zatrudnienia nawet z perspektywy tego, że każdego roku uczelnie wyższe kończy mnóstwo studentów. Prawdopodobnie za kilka lat, o ile nie już, w każdej większej firmie będziemy zatrudniać informatyka, który będzie zajmował się obsługą firmowego sprzętu.