Czym jest piękno? Zastanawiają się nad tym wielcy filozofowie, esteci i artyści od zawsze. Dochodząc do wniosku, że piękno ma zarazem wymiar historyczny jak i uniwersalny. Zmienia się bowiem wraz z przemianami kulturowymi i stylem życia dominującym w danej epoce. Związane jest też z miejscem czy regionem. Ale także piękno ma w sobie coś ponadczasowego i uniwersalnego. Niezmiennego.
Niektóre rzeczy zawsze są piękne
Istnieje jednak wiele dzieł sztuki (i nie tylko), które po prostu się nie starzeją. Nie tracą na wartości i zawsze uznawane są za piękne. Podobnie jak pewne elementy czy połączenia, wartości estetyczne, które trwają przez wieki. Jedną z nich jest prostota. Najtrudniej ją osiągnąć, tworząc dzieło sztuki czy przedmiot codziennego użytku. Meble Helvetia udowadniają, że jest to możliwe nie tylko w działaniach artystycznych, ale w przygotowywaniu rzeczy, które mają służyć nam na co dzień.
Poszukiwać piękna w codzienności
Nie tylko artyści zadają sobie pytanie dotyczące piękna. Stawiamy je sobie w zupełnie prozaicznych sytuacjach, kiedy na przykład urządzamy wnętrze. Nowoczesne meble kuchenne, komplety tapicerowane, stoły z krzesłami, lampy i zasłony – te wszystkie rzeczy mogą być naprawdę piękne. Często z resztą nawiązują do wzorów i koncepcji zawartych w programach artystycznych.
Piękno współczesności
Przedmioty, które mamy w naszych domach, bardzo często odnoszą się wręcz bezpośrednio do dzieł sztuki. Obecnie do cieszącego się niezwykłą popularnością minimalizmu czy konstruktywizmu. Przyglądając się designerskim stolikom czy szafkom, które stoją w naszych wnętrzach, bez trudu dostrzeżemy te inspiracje. Wzbogacone często o odniesienia do pop-artu, do abstrakcjonizmu czy do kapizmu. Jednocześnie też czerpie się ze sztuki ludowej i stylów charakterystycznych dla danych zakątków na świecie.