Okresowe mycie całej powierzchni dachu pełni bardzo ważną rolę nie tylko w związku z utrzymaniem estetycznego wyglądu nieruchomości, ale również w zakresie zabezpieczenia dachu przed szkodliwym działaniem degradujących go na co dzień czynników pogodowych i zewnętrznych. Od czego zacząć takie mycie i jak ono przebiega na różnych rodzajach dachów?
Etapy mycia dachów
Pierwszym punktem otwierającym listę etapów mycia dachów jest podjęcie decyzji o tym, czy dach chcemy umyć profesjonalne, z pomocą specjalistycznej firmy jak np. https://grupabekerfarb.pl/ czy jednak zaryzykujemy i spróbujemy sami. Ze względu na fakt, że czynność ta wykonywana jest na znacznej wysokości, wymaga również odpowiednich zabezpieczeń i urządzeń, dlatego postawienie w tym przypadku na fachowców wydaje się być opcją o wiele lepszą, i mniej narażającą nasze własne zdrowie na szwank. Drugim etapem jest przygotowanie i sprawdzenie całej powierzchni dachu do czyszczenia. W skład związanych z tym etapem prac wliczyć można sprawdzenie stanu pokrycia dachowego (czy jest stabilne, czy nie wymaga żadnych poprawek, usztywnień czy doklejek) oraz udrożnienie rynien. Dopiero po takim przeglądzie i wprowadzenie ewentualnych poprawek można przystąpić do właściwego czyszczenia.
Specjaliści od mycia dachów stosują do ich czyszczenia różnorodnych środków chemicznych, których głównym zadaniem jest nie tylko wierzchnie „spłukanie” dachu, ale przede wszystkim neutralizacja wrośniętych w brzegi dachówek alg, mchów, porostów i grzybów. Aplikowane na powierzchnię dachu środki pozbywają się również osadzającej się na nim sadzy i przywracają dach do pięknego wyglądu. Na koniec usuwa się zabrudzenia przy pomocy myjek wysokociśnieniowych i w razie potrzeby wymienia uszkodzone dachówki.
Mycie dachów o różnego typu pokryciach
Specjalistyczne firmy czyszczące i impregnujące dachy dostosowują metodę ich mycia do rodzaju dachówki. I tak dla przykładu w artykule ekspertów z firmy https://grupabekerfarb.pl/mycie-dachow możemy zauważyć wyraźny podział metod ze względy na typ wykorzystanej do budowy dachu dachówki. Inaczej myje się dachówki betonowe, inaczej ceramiczne, a jeszcze inaczej podchodzi do pokryć wykonanych całkowicie z blachy. Wymagająca w czyszczeniu dachówka betonowa jest jedną z tych, która najmocniej sprzyja rozwijaniu się między nią mchów i grzybów, w związku z czym wymaga też najwięcej pracy. Fachowcy poświęcają tu dużo uwagi na użycie odpowiednich myjek wysokociśnieniowych, które podważają grzyby i glony u podstawy i płynnie odrywają je od miejsc, w które zdążyły się wrosnąć. Dodatkowo na dachówkach betonowych stosuje się środki chemiczne usuwające sadzę i plamy.
Dużej uwagi przy czyszczeniu wymagają również dachówki ceramiczne, cechujące się różną porowatością i strukturą. Najszybciej brudzą się te typu angobowanego i naturalnego, a najtrudniej i najpóźniej – ceramiczne glazurowane. Osiadające na nich mikroorganizmy usuwane są pod wpływem ciśnienia i późniejszej impregnacji nano hydrofobowej z dodatkiem tzw. biocydów.